Úvodní stránka      
E-shop     PC sestavy     Servis     Služby     O firmě   

 

Ergonomie práce s počítačem 

U počítače mnozí z nás prosedí podstatnou část dne. Dlouhá práce s počítačem však může vést k poškození zdraví a vleklým zdravotním problémům. Bolí vás ruka při práci s myší? Bolí vás záda? Bolí vás hlava? Máte vyschlé oči a ke konci dne již špatně vidíte? Tím, že nás bolí záda, se rádi a hlasitě pochlubíme. Kdežto fakt, že bez surfování na internetu, hledání zbytečností a sjíždění Facebooku nevydržíme ani jeden den, si připustí málokdo. Ale a už tvrdě pracujeme, nebo zabíjíme čas, má to zdravotní následky. Jak z toho ven? Jak lze předejít bolestivým důsledkům? Jak se vyhnout nepříjemné operaci karpálního tunelu? Jak předejít zhoršení zraku?

Máte špatně uspořádané počítačové pracoviště a používáté nevhodnou myš, klávesnici nebo monitor. To je třeba zásadně změnit. Uspořádáním pracovního prostředí, změnou pracovních návyků u počítače a používáním správných ergonomických pomůcek lze dosáhnout příjemné práce bez zdravotních následků. Specialisté na ergonomii vyvinuli mnoho ergonomických zařízení a pomůcek, jako jsou myši, klávesnice, předložky nebo monitory.

Ergonomické produkty, které nabízíme, jsou ověřeny našimi vlastními zkušenostmi a jejich promyšlené ergonomické provedení již ocenilo mnoho uživatelů:

  • myši

  • klávesnice

  • podložky a podpěrky

  • monitory

Nevíte-li si rady s výběrem správné ergonomické myši nebo klávesnice, s výběrem správného monitoru, počítače nebo rozmístěním nábytku a počítačového příslušenství, rádi Vám poradíme. Ergonomické produkty si můžete sami vyzkoušet v naší prodejně v Brně Líšni.

Nejčastějším problémem, který vzniká z opakovaného namáhání (RSI) prací se špatnou myší v neergonomickém prostředí, je syndrom karpálního tunelu.

Příznaky syndromu karpálního tunelu jsou:

  • pocit mravenčení

  • ztuhlost zápěstí

  • bolest svalů

  • oteklé prsty

  • svalová slabost

Práce s nevhodnou myší vede k chronickému přetěžování zápěstí a dlouhodobému vystavení zápěstí tlaku. Nejvyšší výskyt syndromu karpálního tunelu je u práce na počítači. Prevencí vzniku syndromu je použití ergonomické tzv. vertikální myši a správné uspořádání pracoviště (stolu, židle, monitoru). Použití vertikální myši uvolní tlak na zápěstí. Nabízíme široký výběr vertikálních myší.

Ergonomický preventivní program

Hlavním indikátorem nedostatků pracovního prostředí z hlediska ergonomie je výskyt těžkostí, poškození a nemocí, souvisejících s prací u počítače, které patří mezi příčiny návštěv lékaře a neschopnosti práce v podniku a které se zároveň svými důsledky podílejí na snižování produktivity práce.

Důvodem pro ergonomickou analýzu však nemusí být jen zvýšený výskyt výše uvedených těžkostí, ale i zvýšení fluktuace či absence pracovníků, zvýšení chybovosti práce, pokles produktivity práce a další faktory, které negativně ovlivňují zdraví zaměstnanců a zároveň způsobují pokles nasazení při práci a kvality odvedené práce.

Ergonomická analýza v rámci podnikových ergonomických preventivních programů využívá poznatky a metody vědeckých disciplín, které ergonomie integruje a zaměřuje se na zjišování rizikových faktorů, hodnocení jejich vlivu na zdraví zaměstnanců a dosažitelné ekonomické přínosy přijatých preventivních opatření.

K iniciování ergonomického programu v podniku je potřebné udělat průřezovou ergonomickou analýzu umožňující posoudit danou situaci, navrhnout možnosti dalšího postupu a připravit základ pro ergonomickou studii, která přinese uplatnění při vyhodnocování dosahu přijatých opatření na zdraví pracovníků a ekonomické přínosy.

Ergonomické preventivní programy umožňují podnikům dosahovat konkurenceschopnosti a dlouhodobé stability. Kvalitu přijatých preventivních opatření lze ověřit přímo na stavu zdraví zaměstnanců a ekonomických přínosů pro firmu.

Další informace: Ing. Pavel Šíma