Úvodní stránka      
E-shop     PC sestavy     Servis     Služby     O firmě   
Servis počítačů
Servis notebooků
Servis tabletů
Servis LAN/WiFi
Záchrana dat
Záruční servis
                            
Reklamační řád
RŘ-OS

.

Servis počítačů

Diagnostika

Zařízení, přinesené do opravy, je nejdříve nutné diagnostikovat. Některé závady a jejich příčiny jsou zjevné ihned, avšak u některých je diagnostika podstatně složitější a obnáší postupnou demontáž celého počítače a pečlivé zkoumání jednotlivých komponentů. Pokud se navíc závada objevuje nahodile a ne moc často, stává se diagnostika opravdu neobyčejně zajímavou.

Instalace OS

Aby Vám počítač vůbec fungoval, je třeba nainstalovat operační systém. Bez operačního systému je počítač v podstatě nefunkční. A aby navíc fungoval dobře a rychle a plnil požadované funkce spolehlivě, je třeba nainstalovat ovladače jednotlivých zařízení a komponent, jako jsou např. grafická karta, chipset, zvuková karta nebo karta WiFi. Pro vyšší výkon a bezpečnost vydávají výrobci operačního systému tzv. aktualizace. Tyto si již ve většině případů instalují operační systémy sami a proto jim to ve Vašem zájmu umožněte.

Zálohování dat z opravovaného zařízení

V případě, že jste zapomněli nebo již, kvůli nefunkčnímu počítači, nemohli zálohovat svá data, můžeme je zálohovat za Vás. A to buď na naše médium (pouze dočasně) nebo na Vámi přinesené či zakoupené. Jako vhodné se na zálohování jeví externí HDD nebo FLASH disk. Kapacita CD a DVD již bohužel v dnešní době není dostačující.

Výměna RTC baterie

Pro zálohování času a nastavení je umístěna na základní desce počítače baterie. Pokud dojde k jejímu vybití, nedrží Vám nastavený čas, datum a ani uložené nastavení BIOSu. Výměna je jednoduchá a levná.

Výměna DVD mechaniky

Závady spojené s DVD mechanikou souvisí převážně s jejím opotřebováním. Respektive s opotřebováním čtecího a zapisovacího laseru, který je uvnitř. Ten se po čase „vysvítí“ a pak už není schopen přečíst ani zapsat nic na médium. DVD mechanika může být také poškozena mechanicky. Její výsuvný mechanismus je totiž citlivý, takže při hrubém zacházení může dojít k jeho poškození či zlomení. Vadná DVD mechanika jde poměrně snadno vyměnit za novou.

Vyčištění chladícího systému / výměna ventilátoru

Počítače jako všechna ostatní elektronická zařízení se při provozu zahřívají a je nezbytné je chladit, aby nedošlo k jejich přehřátí a zničení. Chlazení počítače zajištuje ventilátor, který ofukuje samotné tělo chladiče. Pokud vlivem zaprášeného ventilátoru nebo uspaných chladících otvorů v tělě chladiče dojde ke snížení průtoku vzduchu, začne se procesor přehřívat a může dojít a k jeho zničení. Další častou závadou je nefunkčnost ventilátoru. Ta je způsobena buďto zadřením jeho ložisek nebo spálením jeho motorku. Odstranění závady zaprášeného ventilátoru je snadné, stačí jej vyčistit. Neodborným zásahem může ale dojít k poškození základní desky nebo ke špatnému uchycení celého chladicího systému, proto nedoporučujeme amatérský zásah. Nefunkční ventilátor Vám vyměníme za nový. Podobný chladící systém má i grafická karta a pokud není udržován v čistotě, tak jsou následky podobné jako u procesoru.

Odvirování a odstranění škodlivého software

Pro zvýšení bezpečí Vašeho počítače je dobré mít nainstalovaný antivirový program, který Vám zajistí téměř 100% ochranu před průnikem virů a jiných škodlivým softwarů do Vašeho systému. Pokud se přeci jen do Vašeho počítače nějaký vir dostal nebo na něj máte podezření (počítač se nechová standardně), můžete se na nás obrátit. Rádi Vám Váš počítač odvirujeme a odstraníme také veškerý spyware a ostatní potvůrky ze systému. Lze také po domluvě Váš počítač softwarově optimalizovat, tzn. odinstalovat nepotřebný software, který zbytečně brzdí běh počítače.